W ramach realizacji projektu „Bezpieczni w świecie – bezpieczni w necie” dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – IV uczestniczyły w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy z OSP Sarzyna zapoznali uczniów z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczeniem miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) oraz warunkami niedopuszczenia do powstania dalszych powikłań, do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy zaprezentowali również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, ataku padaczki, zawału, krwotoku, zranienia, zwichnięcia, złamania kończyny, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych strażaków.

Po pokazie udzielania pierwszej pomocy odbyło się spotkanie przy wozie strażackim. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każdy uczeń mógł obejrzeć wóz strażacki z zewnątrz, a także posiedzieć w środku, chętni mogli przymierzyć hełm oraz inne elementy wyposażenia.

Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zakres odpowiedzialnej, wielozadaniowej i jakże pożytecznej pracy strażaków.

Dyrekcja SP w Sarzynie i uczniowie wraz z wychowawczyniami składają serdeczne podziękowania Pani Prezes OSP w Sarzynie- Karolinie Adamiak oraz strażakom- Panu D. Żuczkowi, Panu K. Decowi i Panu P. Żyle za wspaniałe spotkania.

Projekt współfinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku.

Koordynator projektu:

mgr Elżbieta Toś

.

logo pl

Plakat

plakat1

Licznik

Odsłon artykułów:
309086

Goście

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Main Page Contacts Search