W środę, 19 rudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Sarzynie odbyło się zakończenie projektu edukacyjnego „Bezpieczni w świecie – bezpieczni w necie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sarzyna we współpracy ze Szkołą Podstawową i OSP w Sarzynie, połączone z konferencją pod tym samym hasłem, która skierowana była do mieszkańców Sarzyny, zwłaszcza seniorów.

Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

Młodzież i dzieci z drużyn strażackich przygotowały dla uczestników konferencji scenkę pt. ,,Oszustwa na wnuczka”.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku przedstawił uczestnikom konferencji kilka filmików instruktażowych o metodach działania oszustów, którzy często podają się za „wnuczka, kuzyna, sprzedawcę perfum, znajomego lub policjanta CBŚ”. Policjant rozmawiał z seniorami o tym, jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.

Strażak z PSP w Nowej Sarzynie omówił tematykę związaną z najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów w budynkach mieszkalnych oraz zasadami zachowania się podczas realnego zdarzenia. Przedstawił również kwestię zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla:, mechanizmy jego powstawania, objawy podtrucia, metody profilaktyki, np. zakup czujnika.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od strażaków i policjantów ulotki związane z omawianymi tematami. Poza tym każdy dostał również, przygotowaną przez panią Dorotę Smycz, ulotkę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Następnie Prezes OSP w Sarzynie- Pani Karolina Adamiak wraz z Policjantem z Komendy Powiatowej w Leżajsku wręczyli nagrody laureatom „Turnieju wiedzy o ruchu drogowym”.

Niewątpliwy podziw wśród zebranych wywołał pokaz musztry strażackiej w wykonaniu drużyny strażackiej młodszej.

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Składam serdeczne podziękowania Dyrekcji szkoły, koordynatorom projektu- pani Dorocie Smycz, pani Sylwii Dubiel, pani Lucynie Paszek, panu Stanisławowi Machowi, oraz pani prezes OSP Sarzyna- Karolinie Adamiak za ogromne zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Elżbieta Toś

Projekt współfinansowany ze środków programu „ Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku.

.

logo pl

Plakat

plakat1

Licznik

Odsłon artykułów:
329358

Goście

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Main Page Contacts Search