15 sierpnia 2020r. obchodziliśmy rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą, uznawanej za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata. Setna rocznica tego wydarzenia stała się inspiracją dla projektu "Koalicje dla Niepodległej", którego celem jest upowszechnianie wiedzy na ten temat wśród mieszkańców miasta i gminy Nowa Sarzyna, w tym najmłodszego pokolenia - uczniów szkół podstawowych.

              W dniu 8 września uczniowie klas 6-8 naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu pod hasłem „Panel dyskusyjny na temat Bitwy Warszawskiej”, które było transmitowane online w serwisie internetowym YouTube . O wojnie 1920 roku oraz jej uczestnikach pochodzących z terenu obecnej Gminy Nowa Sarzyna opowiadali: mgr Andrzej Lada, nauczyciel historii w I LO w Nowej Sarzynie, oraz mgr Paweł Olko, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Jelnej, a rozmowę poprowadził red. Janusz Motyka, dziennikarz i regionalista z Nowej Sarzyny.

Uczniowie słuchali dyskusji w dużym skupieniu.

              Zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w kolejnym etapie projektu, jakim jest KONKURS PLASTYCZNY.

Regulamin konkursu

           Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej ilustrującej tekst piosenki pt. "MAKI" ( zaproszenie do udziału w ogłoszeniach dziennika Librus, a szczegółowy regulamin w załączniku).

              Nagrodzona praca znajdzie się w specjalnie wydanym śpiewniku z zapomnianymi piosenkami z okresu wojny polsko-bolszewickiej, jako ilustracja do piosenki, której tekst znajduje się poniżej:

"MAKI" (Przekorna dziewczyna)
słowa- Kornel Makuszyński
muzyka- Stanisław Niewiadomski


Ej, dziewczyno, ej, niebogo,

jakieś wojsko pędzi drogą,

skryj się za ściany, skryj się za ściany,

skryj się, skryj, skryj się, skryj!

              Ja myślałam, że to maki,

              że ogniste lecą ptaki,

              a to ułany, ułany, ułany./bis

Strzeż się tego, co na przedzie,

co na karym koniu jedzie,

oficyjera, oficyjera,

strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż.

              Jeśli wydam mu się miła,

              to nie będę się broniła,

              niech mnie zabiera, zabiera, zabiera!/bis

Serce weźmie i pobiegnie,

potem w krwawym polu legnie,

zostaniesz wdową, zostaniesz wdową,

strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż!

              Łez ja po nim nie uronię,

              jego serce mym zasłonię,

              Bóg go zachowa, zachowa, zachowa./bis

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Edyta Zygmunt

.

logo pl

Plakat

plakat1

Licznik

Odsłon artykułów:
363976

Goście

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Main Page Contacts Search